11. WAITOMO, KARANGAHAKE, WHITIANGA

Niekoľko menších výletov a zastávok pri potulkách po Novom Zélande, ktoré sa nikde nezmestili

Waitomo Caves
Posledným veľkým výletom bola návšteva jaskýň Waitomo Caves. Údolie Waitomo Valley sa nachádza asi 70km na juh od mesta Hamilton po ceste č.3 a nie je žiadny problém sa tam dostať.
Na severnom ostrove Nového Zélandu sa nachádza asi 500 známych jaskýň, z ktorých zhruba 300 leží práve v oblasti Waitomo. Hromadná vstupenka do troch najznámejších jaskýň stojí 98$, čo je dosť veľa, lenže jednotlivo by vás to vyšlo viac ako 130$, takže sa dá hovoriť o „dobrej kúpe“.
Okrem návštevy jaskýň je tu k dispozícii množstvo rôznych iných aktivít extrémneho charakteru – od jazdy na štvorkolkách po okolitých kopcoch, cez zlaňovanie, jaskynný rafting, skalolezectvo až po klasickú turistiku.

Prvou jaskyňou bola Ruakuri.
Ruakuri znamená v preklade Dva Psy. Legenda vraví, že jaskyňu objavil jeden Maorský bojovník, ktorý prechádzal lesom a napadli ho dvaja diví psi. Zachránil sa tak, že im hodil svoj celodenný úlovok. Keď sa vrátil do osady, porozprával čo sa stalo a spolu s viacerými bojovníkmi sa vrátili k jaskyni, odkiaľ psy vybehli a zabili ich. Mäso zjedli a kožu použili na výrobu odevov. Jaskyňa neskôr slúžila ako pohrebisko a dodnes ju pôvodní obyvatelia považujú za posvätnú pôdu. Preto sa do jaskyne nevchádza pôvodným prírodným vchodom, ale umelo vytvoreným kruhovým vrtom 15m hlbokým, so širokým kruhovým schodiskom. Jaskyňa je dlhá asi 3km, z toho necelé 2km sú sprístupnené verejnosti.

Druhou jaskyňou bola Aranui, pomenovaná po svojom objaviteľovi. Je oveľa menšia, len asi 300m dlhá a má len jeden vchod, takže tu nie je žiadna cirkulácia vzduchu, preto je jej návštevnosť obmedzená na maximálne 200 ľudí denne. Celkovo je na jaskynné útvary bohatšia a krajšia ako Ruakuri.

Poslednou bola Glowworm Cave – čiže jaskyňa svetielkujúcich červíkov. Ide o larvy jaskynnej Wety, čo je novozélandský hmyz podobný lúčnemu koníkovi, ktoré visia zo stropu a ich zadná časť žiari. Tento efekt vzniká chemickou reakciou pri trávení iného hmyzu (a taktiež slúži ako návnada pre iný hmyz, ktorý za svetlom priletí a larva ho môže chytiť). Bohužiaľ v jaskyni je zákaz fotografovania.

Poobede som mal ešte niekoľko hodín voľna, tak som sa išiel pozrieť na prírodný kamenný most Mangapohue Natural Bridge a vodopády Marokopa Falls, vzdialené len pár kilometrov od jaskýň Waitomo.

Karangahake
Cestou naspäť do Pauanui som sa ešte zastavil pri 55m vysokom vodopáde Bridal Veil Fall, ktorý sa nachádza na západnom pobreží neďaleko Hamiltonu a tak isto pri starom železničnom tunely v Karangahake pri meste Waihi, asi 60km južne od Pauanui. Tento starý tunel je súčasťou turistického chodníka a je asi 800-900m dlhý. Je to celkom zvláštny pocit, prechádzať sa uzučkým železničným tunelom popod horu, keď viete, že je nad vašou hlavou obrovské množstvo zeme.

Whitianga Cathedral Cove
Ešte jedno miesto, ktoré som navštívil a nespomenul. Whitianga Cathedral Cove. Je to akási skalnatá katedrála na pláži, vytvorená silami vody a vetra. Nachádza sa pri malom mestečku Whitianga, asi 50km severne od Pauanui. Miesto je to naozaj nádherné, pláž je tu neveľká, dáva vám pocit súkromia a ani návštevníkov tam nebýva veľmi veľa.