06. EAST CAPE

Ešte večer predchádzajúceho dňa, po návrate z Waimangu Thermal Valley, som sa rozhodol, že sa na ďalší deň vyberiem na najvýchodnejší bod Nového Zélandu East Cape, kde sa nachádza najvýchodnejšie položený maják sveta (čiže v podstate každý ďalší maják tým smerom už je na západe).

Keďže mesto Rotorua nie je nijako extra zaujímavá a už predchádzajúci deň som videl všetko, čo som chcel, mal som na tento výlet voľný celý deň a teraz som veľmi rád, že som tak urobil. Cesta mi trvala takmer 5 hodín, čo je na niečo málo cez 330km dosť veľa, lenže sa väčšinou vlnila po kopcoch a útesoch popri východnom pobreží severného ostrova, takže sa ani nedá isť nijak rýchlo.

Východné pobrežie je naozaj nádherné: krásne slnečné pláže a zelené zarastené útesy padajúce priamo do mora, obrázok ako z filmu. Určite ďalšia destinácia, ktorú vrelo odporúčam (Bay of Plenty – ako sa táto časť východného pobrežia nazýva, by si určite zaslúžil výlet aj na viac ako len jeden deň, na to som však bohužiaľ nemal čas).

Asfaltová cesta končí pri mestečku Te Araroa, odtiaľ je to ešte asi 20km úzkou prašnou poľnou cestičkou k majáku (treba dávať pozor na rýchlosť, keďže sa nie je veľmi kde vyhnúť prichádzajúcim automobilom z opačnej strany).

K majáku samotnému sa dá vyjsť po asi 300 schodoch cez súkromnú farmu, kde sú turisti povinní vždy skontrolovať, či za sebou zavreli vráta, aby sa domácemu pánovi nerozutekali ovce po okolí. Výhľad od majáka je očarujúci, najmä v tak krásny slnečný deň, na aký som ja mal šťastie. Na jednej strane sa vám naskytne pohľad na zelené roviny východného mysu bez akéhokoľvek zásahu človeka, len krásna príroda v pôvodnom stave, a na druhej strane máte výhľad na Tichý oceán a ostrovček East Island (Whanagaokeno Island), len niekoľko stoviek metrov od pobrežia.

Cestou naspäť som sa ešte zastavil na pár miestach, urobiť niekoľko fotiek, ako napríklad krásny biely historický celodrevený kostol v Raukokore, niekoľko piesočných a skalnatých pláži Bay of Plenty, alebo pár „cvakov“ pohoria Raukumara Range, s vrchmi vysokými 1400 až 1700metrov. Takže deň strávený väčšinou šoférovaním, ale určite to stojí za tú námahu, a ako som spomínal už skôr, ak budete mať čas, oplatí sa tu ostať aj na viac dní.