08. WAI-O-TAPU

Asi najznámejší a najvychytenejší geotermálny park v tejto oblasti (a pravdepodobne aj na celom Novom Zélande).

Zhruba 50km od Taupa smerom naspäť na Rotoruu. Naozaj rozľahlý, známy najmä gejzírom Lady Knox, ktorý ako hlavná atrakcia vybuchuje vždy o 10.15 ráno miestneho času (aj keď táto informácia je mierne zavádzajúca, čo sa v skutočnosti udeje je, že všetkých návštevníkov zhromaždia okolo gejzíru a o 10.15 tam správca vhodí kus mydla, ktoré vytvorí chemickú reakciu, ochladí vrchnú komoru s horúcou vodou a studená voda zo spodnej komory sa vďaka tomu vytlačí/vystrelí na povrch). Gejzír má aj svoj vlastný cyklus, niekde medzi 24 – 72 hodinami.

Oprávnene je tento park jedna z najnavštevovanejších atrakcií, pretože všetky tie nádherné farby jazier, kráterov, minerálnych stien a terás, jazierok a potôčikov sa nedajú ani opísať. Určite najzaujímavejšie je Champagne Pool (šampanské jazierko), s nádherným sýto-oranžovým okrajom.

Park je naozaj veľký, dá sa tu bez problémov stráviť pol dňa, akurát musí človek počítať s veľkým množstvom turistov, ktorých tu stretne.

Tak ako aj predchádzajúci park, opisuje sa to veľmi ťažko, sú to proste atrakcie ktoré treba vidieť naživo, takže aj Waimangu aj Wai-o-tapu odporúčam všetkými desiatimi.

Poobede som už v podstate nemal čo robiť, tak som sa rozhodol, že sa preveziem do Tongariro National Park, kam som mal v pláne ísť na ďalší deň na vysokohorskú túru, a trošku si to tam obzriem. A je to naozaj nádhera.

Dominantou parku je Mt. Ruapehu, najvyšší kopec severného ostrova, s výškou 2797m, v zime vyhľadávané lyžiarske stredisko (aj keď aj teraz, uprostred leta, sa na vrcholkoch blyšťal sneh). Na jeho úpätí sa nachádza známy luxusný horský hotel – Tongariro Grant Chateau. Ďalšími dominantami sú Mt. Tongariro (1967m) a Mt. Ngauruhoe (2291m), čo je typicky vyzerajúca vyhasnutá sopka (aj keď je stále monitorovaná ako aktívna, naposledy vybuchla v roku 1975), ktorá poslúžila Peterovi Jacksonovi v trilógii Pán Prsteňov ako Hora Osudu (Mt. Doom), kam Frodo niesol zničiť prsteň.

Takže som si takpovediac obzrel terén, zistil kadiaľ vedie Tongariro Alpine Crossing (turistický pochod cez národný park, cca. 19km dlhý, 6-8hod trvajúci), urobil pár fotiek, cestou späť do hostela som sa ešte zastavil na vyhliadke nad jazerom Taupo, spravil aj odtiaľto pár „cvakov“, poučený z môjho prvého výletu som nakúpil dostatočné zásoby vody a jedla a už len s napätím vyčkával nasledujúci deň.